Raychem Product Newsletter 4

Raychem Borularda Donma Önleme Sistemi


Soğuk kış dönemlerinde, atmosfere açık alanlarda bulunan ve kapalı, ancak ısıtılmayan mekanlardan geçen boru hatları, sıcaklık değerinin sıfırın altına düşmesi ve rüzgarın soğutma yükü etkisiyle donma riski taşırlar.

Bu durumlarda sadece termal yalıtım boruları donmaya karşı koruyamaz.

Elektrikli ısıtma sistemleri, termal yalıtımın yeterli olmadığı durumlarda boru hatlarının donmaya karşı korunmasını sağlıyor.

Raychem Elektrikli Isıtma Sistemleri kendinden regüleli ısıtma kablosu, termostat ve sensörler ile montaj aksesuarlarından oluşuyor.

Boru hatlarında uygulanan ısıtma sistemleri;

  1. Boruların donmaya karşı korunması için,
  2. Boru hatlarından geçen akışkan sıcaklığının korunması için uygulanyor.


Sistemin kurulumundan önce boru hatlarında oluşan ısı kaybının hesaplanması ve sistemin dizaynı yapılmalı.

Boru hatlarında oluşan ısı kaybı, boru malzemesi, boru çapı, kullanılacak termal yalıtım malzemesi ve yalıtım malzemesinin ısı iletkenlik katsayısı, minimum ortam sıcaklığı, boru içerisinden geçen akışkan ve akışkan sıcaklığı gibi değerlere bağlı.

Sistem dizaynına, yapılan ısı kayıpları hesabına göre ortaya çıkan birim ısı kaybını (W/m) karşılamak üzere kullanılacak kablonun belirlenmesiyle başlanıyor.

Kendinden regüleli kablolar yalıtım tabakasının altında kalacak biçimde, boru üzerine düz bir hat biçiminde doğrudan tutturuluyor. Kurulum oldukça kolay.

Kendinden regüleli ısıtıcı kablo montaj alanında istenilen noktadan kolayca kesilebiliyor. Esnek kurulum imkanı sağlıyor.

Kendinden regüleli kablolarda, üst üste bindirilseler bile aşırı ısınma riski bulunmuyor ve bakım gerektirmiyorlar.

Kendinden regüle özelliği sayesinde ihtiyaç olan gücü sağladığı için gereksiz enerji tüketmiyor, enerji verimi sağlıyor.

Boru hattının bulunduğu güzergâh göz önünde bulundurularak en kritik nokta belirlenmeli ve bu noktaya sensör ve termostat kurulumu yapılmalı.

Boru hatlarında donmaya karşı koruma sistemlerinin avantajları;

  • Boruların donmadan korunması, dolayısıyla donmadan oluşabilecek mekanik arızaların bertaraf edilmesi,
  • Donma yüzünden oluşabilecek bakım ve tamir masraflarının olmaması,
  • Akışkan sıcaklığının boru boyunca sabit tutulması,
  • Boru içerisinde sürekli akışın sağlanması,
  • Sürekli akışın sağlanması sonucu akışkan transferi için daha az enerji tüketimi.

Raychem Elektrikli Isıtma Sistemleri, boru hatlarında donmaya karşı koruma sistemleriyle yapılara güvenlik sağlıyor.
Raychem Boru Donma Önleme Sistemleri Detaylı Bilgi için burayı tıklayın…
 


About Samm Teknoloji

Samm Teknoloji is a manufacturing and engineering company with services in different sectors, especially fiber optic systems and IoT. It has many patents in fiber to the home infrastructure (FTTH) and Data Center equipment, and has developed a wide variety of products in its own field and presented it to the use of the industry.

In addition, it is among the leading companies with its services in turnkey electrical contracting works, heat tracing, and informatics sectors.

Trademarks

Samm, Samm Teknoloji, Foyer, FOTAS are registered Trademarks of SAMM Teknoloji A.S. Other names may be trademarks of their respective owners.