SAMM Hakkında

Samm Teknoloji İletişim San. ve Tic. A.Ş.

Samm Teknoloji İletişim San. ve Tic. A.Ş.

Öncelikli hedefi dünya standartlarında değerler yaratmak olan ve dünyanın birçok bölgesine hizmet sunan bir Türk firması olmakla gurur duyan SAMM Teknoloji, 2003 yılında 4 Mühendis tarafından çok düşük bir sermaye ile kurulmuştur.

“Müşteri ne istiyor, aslında neye ihtiyacı var” sorusu ile ürün ve çözüm sunan SAMM Teknoloji, iş akışı içerisinde yer alan tüm çalışanlarının en üst seviyede yetkinliğini ve bunun sonucu olarak müşteri memnuniyetini hedeflemiştir. Sunduğu ürün ve hizmetlerin uzmanı olması gereğinin bilinciyle, her zaman “optimum” çözümü sunmakta, doğru ürünü maliyet-etkin olarak teklif etmektedir.

SAMM-1 | Fiber Optik Kablo Üretim Tesisi ve Ar-Ge Merkezi

Gebze Organize Sanayi Bölgesinde (GOSB) bulunan SAMM-1 tesisimiz 2016 yılında fiber optik kablo üretimine geçmiş, 2018 yılında ise 5746 nolu kanun ile Ar-Ge Merkezi için tescil belgesini almıştır. 6,840 m2 açık ve 4,407 m2 kapalı alanda kurulu olan tesisimiz 170.000 km/yıl fiber optik kablo üretim kapasitesine sahiptir.

SAMM-1 Fiber Optic Cable Manufactures Facility and R&D Center

SAMM Teknoloji, 2018 yılında, 5746 nolu kanun kapsamında Arge Merkezi olarak tescil edilmiştir. TÜBİTAK, Aselsan, Koç Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü gibi birçok araştırma kurumu ve üniversiteyle, fiber algılama teknolojileri dahil çeşitli alanlarda projeler geliştirmiş ve bu projelerin çıktılarını ticari ürüne çevirmiştir. Ayrıca 8 Patent, 3 faydalı model, 1 ürün tasarım belgesi, yüzlerce ürün tasarımı, ilave masaüstü ve mobil yazılımlar ile yaptığı işlere katma değer sağlamıştır.

SAMM-2 | Konnektörlü Fiber Optik Kablo Üretim Tesisi

Gebze Organize Sanayi Bölgesinde bulunan (GOSB) SAMM-2 fabrikamız 2020 yılında üretime geçmiştir. 6,818 m2 açık ve 5,538 m2 kapalı alanda kurulu olan tesisimiz 4.000.000 konnektörleme kapasitesiyle Avrupa’nın en modern tesislerinden biridir.

SAMM-2 Fiber Optic Cable Assemblies Production Facility

SAMM Teknoloji, Arge Merkezi bünyesinde yürütülen çalışmaların neticesinde geliştirilen fiber optik kablolar kullanarak ortamdan veri toplayan dağıtık bir akustik algılama sistemi üretebilen FOTAS ile ülkemizde Çamlıca Kulesi ve Bilişim Vadisinin çevre güvenliğinden ve BOTAŞ gaz borularının izlenmesinden sorumludur. Dünyada ise, FOTAS hapishane ve çevre güvenliği, petrol ve gaz sızıntılarını takip ve tespit etmek gibi birçok alanda tercih edilerek her geçen gün talebi artan bir ürün haline gelmiştir.

SAMM Teknoloji, bilim ve teknoloji odağında değer yaratmanın ötesine geçme inancı ve eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunmak amacıyla henüz yazılımla tanışamamış köy okullarına teknoloji sınıfları kurulmasını sağlamış, maddi durumu elverişsiz öğrenci ve gençlere bilgisayar ve IoT komponentleri ile destek olmuştur. Ayrıca, 23 üniversite öğrencisi ile ilk ve ortaokul düzeyinde 5 öğrenciye düzenli olarak karşılıksız burs vermekle birlikte, gençleri profesyonel iş yaşamı ile tanıştırmak ve deneyim kazanımlarını artırmak isteğiyle 2022 yılında 21 lise öğrencisi başta olmak üzere 45 öğrenciye staj imkanı sağlamıştır.

SAMM Teknoloji tarafından sunulan başlıca ürün ve hizmetler aşağıdaki gibidir:

Telekom

 • Telekom Sektöründe “Connectivity Solutions” olarak bilinen ara bağlantı pasif ekipmanları işlerinde uzman ilk Türk Firmaları arasında yer almaktadır.
 • SAMM Teknoloji, 2021 yılından beri CERN olarak bilinen ve merkezi İsviçre’de bulunan Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire’in (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) onaylı tedarikçisidir. ATLAS ve CMS başta olmak üzere CERN bünyesinde bulunan en büyük deney gruplarına ürün sağlamaktadır.
 • GOSB’da kurulu SAMM-1 fabrikasında kablo, ARGE ve teknik servis hizmetleri verilmekte, Yine GOSB’daki SAMM-2 fabrikasında ise Veri Merkezi yapısal kablolama ürünleri üreten, Türkiye’nin ve Avrupa’nın öncü firmalarındandır. İki fabrikası yaklaşık toplam alanı 15 bin metrekaredir
 • JDSU olarak bilinen, daha sonra Viavi Solutions olarak isim değiştiren Fiber Optik ve haberleşme test ve ölçüm cihazlarının (OTDR vb.) satışı ve satış sonrası kalibrasyon/bakım hizmetleri, firmamız bünyesinde VIAVI Solutions kontrolünde ve TSE HYB belgesi ile gerçekleştirilmektedir.
 • Projelerde maliyet ve zaman avantajı sağlayan, ithal ürünlere bağımlılığı azaltan ve yeni ürün-yerli üretim fikrini benimseyerek, sektörün örnek ve öncü markası haline gelmiştir.
 • TürkTelekom için yapılan projelerde, 4.5 Milyon konnektör ile tek siparişte en çok fiber optik ara bağlantı kablosu temin eden firmadır.
 • Veri Merkezlerinde kullanılan pasif network komponentlerin (MTP/MPO) tedariğini gerçekleştiren Türkiye’deki ilk ve tek üreticidir.
 • SAMM Teknoloji ABD, Avrupa ve Birleşik Krallık başta olmak üzere 31 ülkede aktif ihracat gerçekleştiren bir firmadır.

Bilişim

 • Raspberry Pi ve farklı geliştirme kartları ile robotik ürün gruplarının Türkiye distribütörlüğünü yapan SAMM Teknoloji, eğitim ve AR-GE’ye yönelik elektronik ürün gruplarının online satış, firmalara kurumsal destek ve mühendislik hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca, Endüstri 4.0 ve robotik ürün/hizmetlerin Türkiye’de her noktaya ulaşabilmesi için duyduğu sorumluluk duygusuyla, bugün ülke içinde ulaşılabilen tüm noktalara destek vermeye devam etmektedir. samm.com e-ticaret sitesi ile binlerce çeşit ürünü aynı gün kargo ile Türkiye ve tüm dünyaya gönderim sağlamaktadır.
 • Arduino, SparkFun, adafruit, Seeed gibi sektörün önde gelen firmalarının Türkiye Distribütörlüğünü sağlamaktadır. Ayrıca birçok farklı firma ile tek taraflı ve karşılıklı iş birlikleri yapmaktadır.

Fiber Optik Algılama Teknolojileri

 • TÜBİTAK Bilgem ile 2019 yılında imzalanan iş birliği sözleşmesi neticesinde, SAMM Teknoloji AR-GE merkezi tarafından fiber optik tabanlı dağıtık akustik algılama sistemi (FOTAS) geliştirilmiş ve ticarileştirilmiştir.
 • FOTAS, bir fiber optik kablo çevresinde oluşan akustik sinyalleri algılayan, geliştirilen yapay zekâ yazılımı sayesinde bu sinyalleri sınıflandıran ve son kullanıcıya alarm olarak veren bir sistemdir.
 • FOTAS’ın başlıca kullanım alanları, petrol ve doğal gaz boru hatlarının izlenmesi, çevre güvenliği, telekom ve elektrik altyapılarının izlenmesi ve akıllı şehir uygulamalarıdır.
 • SAMM Teknoloji, fiber optik tabanlı dağıtık sıcaklık ve gerilim algılama, FBG tabanlı tekil fiber sensörler üzerinde AR-GE çalışmalarına devam etmektedir.
 • FOTAS ürünleri, projeler ve uygulamaları hakkında detaylı bilgiler fotas.samm.com adresi üzerinden kullanıcılara sunulmaktadır.

Isıtma

 • SAMM Teknoloji, 2006 yılından itibaren ısıtma kablosu ile endüstriyel ve ticari alanlar başta olmak üzere birçok uygulamaya imza atmıştır.
 • Adı Türkiye’de az bilinen ama Türkiye ekonomisi için gerekli olan ve uzmanlık gerektiren markalarla iş birliği yapan SAMM Teknoloji, emeği ve azmi ile bu ürün gruplarını pazar lideri yapmıştır.
 • SAMM Teknoloji, Amerikan Thermon Firması ile yaptığı iş birliği anlaşması ile mühendislik bilgisini işlerine daha fazla dahil etmektedir.
 • Türk yapı firmalarının yurt dışı ve yurt içi projelerinde anahtar teslim “EPCM” olmak üzere; enerji santrallerinin, rafinerilerin ve doğal gaz boru hatlarında ısıtma kablolarının mühendislik, tedarik, montaj ve proje yönetimlerini yapmaktadır.
 • SAMM Teknoloji, toplamda 15 Gigawatt enerji santrali elektrik ısıtma sistemini tamamlamıştır.
 • SAMM Teknoloji Mardan Palace, Kanyon, Sabiha Gökçen, Marmaray, TANAP gibi dünya çapında projelerde ana yüklenici olarak elektrikli ısıtma veya sıvı kaçak takip işlerini yapmıştır.