Optik Zaman Aralığı Reflektometre OTDR

Fiber optik OTDR testi nasıl yapılır bu makalede bu konuya biraz detaylı şekilde giriş yapacağız. Daha önceki fiber optik test OTDR adlı makalemizde bu konuya yüzeysel bir giriş yapmıştık fakat fiber optik OTDR testi çok detaylı bir konu olduğu için biraz daha açma gereği duyduk.

Fiber optik kablolama ve fiber optik sonlandırma işlemlerinden sonra fiber optik imalatın her aşamasında fiber optik OTDR testi alınması gereklidir. Bu test yapılanfiber optik kablolamanın sağlık olup olmadığından tutun yapılan fiber optik eklerin kalitesine kullanılan malzemenin kalitesine kadar birçok detayı bize sunmaktadır.

Test Nasıl Alınır :

Teste başlamadan önce çekilen fiber optik hat ile ilgili ön bilgiyi temin edin. Bu bilgiler ;

  • Kablonun tahmini uzunluğu
  • Kablo üzerinde bulunan tahmini fiber optik ek noktası
  • Tahmini tampon ve laçka miktarı
  • Kullanılan aktif cihazların çalışma dalga boyu
  • Tek yönlü yada çift yönlü iletişim bilgisi
  • Fiber optik kablolama ve fiber optik sonlandırma topolojisi

Bu bilgileri elde ettikten sonra OTDR cihazımızın ayarlarını bu duruma göre yapmamız gerekiyor. Öncelikle mutlaka fiber optik tampon kullanılması gerekmektedir. Fiber optik tampon resmini aşağıda görebilirsiniz.no signal

Fiber optik OTDR cihazlarının ölü alan diye tabir edilen bir alanları vardır bu alanlar cihazın ilk giriş noktasından sonra başlayan ve cihaza göre 2 mt ile 20 mt arasında değişen kısımdır. Tampon kullanmamızın nedeni bu kısımın tampon üzerinde kalmasını sağlayarak hattımızın düzgün bir şekilde grafiğini ve ölçümünü alabilmektir.

Fiber optik sonlandırma noktası ile OTDR cihazımızı uygun şekilde bağlantısını yaptıktan sonra ayarlamalarımızı yaptıktan sonra test işlemine başlayabiliriz.

Ekranda çıkan grafiklerin okunması ve tanımlanması öncelikle eğitim sonraki kısımda da tecrübe ile kazanılacak bir meziyettir.

Fiber optik ölçümleme işlemi tamamlandıktan sonra hattın toplam uzunluğu üzerindeki fiber optik ek sayısı ve kayıpları hattın toplam kayıp değer v.b. bilgiler rapor olarak alınabilir. İlerleyen konularda ekran grafik okumayı anlatacağız.

Fiyatları görmek için tıklayın OTDR fiyatları.