MPO Konnektör Temizliğinin Önemi

MPO / MTP konektörü, günümüzün yüksek yoğunluklu ağlarında kullanılan en yaygın çoklu fiber konektör tipidir. Konnektör kirliliği ağ hatasının en büyük nedenlerindendir. Bu yüzden konnektör muayene ve temizliği çok önemlidir. Bağlantı yapmadan önce MPO/MTP konnektörü temizlemiş olsanız bile beklediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.
Bir MPO / MTP konnektörünü temizlerken, konektördeki tüm fiberlerin düzgün çalışabilmesi için temizlenmesi gerekir. Çünkü bir fiberin kirlenmesi diğer fiberlerde sinyalin bozulmasına neden olabilir. Buna ek olarak, erkek konnektörlerde hizalama pimlerinin varlığı nedeniyle, MPO / MTP konnektörünün yüzeyinin uç taraflarının temizliği genellikle kullanıcılar tarafından gözden kaçırılır (Şekil 1). Tekrarlanan temizliğe rağmen beklenen sonuca ulaşmamızın nedeni de budur. Bu nedenlerden dolayı, uygun temizlik için doğru temizleme yöntemini ve aletleri seçmeliyiz.

Cleaning MPO/MTP connectors is a bit trickier than most users may believe. MPO and MTP connectors have multiple fibers with a wide contact surface, and any bit of dirt on one fiber can cause signal degradation in the rest of the fibers in the connector. In addition, due to the presence of alignment pins in the male connectors, cleaning the end sides of the MPO/MTP connector surface is often overlooked by users (Figure 1). Thus, when cleaning an MPO/MTP connector, all fibers in the connector must be cleaned thoroughly to ensure proper operation; and having repeatedly cleaned a connector does not ensure reaching the expected results unless the right cleaning method is actually used.

 

manual cleaning 

 

MPO Temizleme aleti ile temizleme (MPO Cleaner)

MPO / MTP erişimli konnektör ve adaptör temizliği için kullanımı kolay bir temizleme aracıdır. Konnektör ve adaptörün sisteminizde temizlenmesi gerekiyorsa sizin için iyi bir seçimdir. Basit bir “tek tıklama” ile temizlik yapılır. Tek tıkla MPO / MTP temizleyici 600 temizliğe kadar kullanılabilir.

Fiber optik temizleme, fiber optik sistemlerin tümünde önemli bir rol oynamaktadır. MPO / MTP konnektörü, daha geniş temas alanı ve çoklu fiber tasarımı nedeniyle kirliliğe daha duyarlıdır. Dolayısıyla, MPO / MTP temizliği için doğru temizleme yöntemini ve temizleme aletini seçmek çok önemlidir.

Using an MPO Cleaner Tool

Proper cleaning of an MPO/MTP connector with dedicated tools is the most guarantied and the quickest method. When using an MPO cleaning tool, one click should do the trick, because these cleaners are designed to fit the fiber funnel surface and clean it evenly. In addition, the MPO Cleaner tool can also clean MPO adapters, which makes it the perfect choice for network systems with multiple usages of MPO adapters. On the other hand, although is it a One-Click cleaning process, these MPO/MTP cleaners can do up to 600 cleaning attempts.

 

ibc cleaning pen