CERN’le Fiber Optik Kablo ve Aksesuarları Satış Sözleşmesini İmzaladık


Bugüne kadar 35 Türk Firması CERN’de ihale kazanmış, SAMM Teknoloji ise büyük kategoride ihale kazanan 3 büyük firmadan birisi olmuştur.

İlk olarak 17 Ocak 2017 tarihinde “Vodafone 4.5G Teknolojisinde Yerli Üretimi Desteklemek” konulu panelde Vodafone Yöneticileri tavsiyesi ile gündemimize aldığımız. 2018 yılında KOSGEB- KOBIGEL (üretim ve İhracatta Teknoloji seviyesi Yüksek, Katma değerli ürünlerin ve kobilerin payının artırılması- Katma Değeri Yüksek Üretim yapısına geçiş) Programı ile MPO/ MTP üretimi yapıldı.

2019 yılında TOBB CERN Sanayi İrtibat Ofisi ile başlattığımız onay ve ihale süreçleri başarıyla tamamlanmış olup SAMM Teknoloji, fiber optik kablo ve aksesuarları temini için CERN ile 3+4 yıllık bir sözleşme imzalamıştır.

Sözleşme kapsamında, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) kurulu SAMM; ürünlerini Ar-Ge ve üretim tesislerinde CERN teknik gereksinimlerine uygun bir şekilde “Türk Malı” olarak sunacaktır.

3000’den fazla fizikçi ve bilim insanının içinde yer aldığı, 15 bine yakın bilim insanın da ortak proje yürüttüğü CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) 1954 yılında 12 Avrupa ülkesinin katılımı ile kurulmuştur. Bugün Türkiye dahil 23+8 ülkenin yer aldığı, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan nükleer ve parçacık fiziği araştırma merkezidir.

10 Eylül 2008’de başlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısında kurulan, bilim ve tarih için büyük önem taşıyan deneylerde saniyede 40 milyon yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekilmektedir. SAMM’ın üretimini yapacağı fiber optik kablo ve aksesuarlar da bu deneyde veri aktarımı için kullanılacaktır. Bu hayli yüksek veri ise ancak Fiber optik kablolarla, diğer bir deyişle SAMM Teknoloji’nin uzman olduğu fiber optik çoklu konektörler ile taşınabilmektedir.

Sözleşme ve CERN şartnameleri kapsamında temin edeceğimiz ürünler;

  • Özel tasarım kablo yapıları üzerinde MTP/ MPO, SC, LC, E2000 konektörlü fiber optik ara bağlantı kabloları
  • Nükleer etkilere dayanıklı ve farklı CPR sınıflarına sahip fiber optik kablolar
  • Özel tasarım panel, parça ve aksesuarlar ürünleri

Bu başarıyı elde etmemizde katkısı olan başta TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, CERN Türkiye Temsilcisi Sayın Hakan Kızıltoprak, Vodafone’dan Sn. Can Başol, Cüneyt Kıpçak, Özkan Çalışkan, DataCenter Altyapı ve Satınalma Ekibi’ne Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Sayın Ayhan Zeytinoğlu, Sayın Murat Erhan ve Kosgeb Kocaeli Batı Müdürlüğü‘ne çok teşekkür ederiz.

Bu başarı ve gurur hepimizin: Onay, prototip, fabrika kabul testleri ve her aşamada emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz..

TOBB CERN Sanayi İrtibat Ofisi Hakkında

2015 yılında kurulan TOBB CERN Sanayi İrtibat Ofisi Sn. Hakan Kızıltoprak tarafından temsil edilmekte olup, bugüne kadar 35 Türk firmasının CERN ihalelerine tedarikçi olmasına katkıda bulunmuştur. Hakan Bey aynı zamanda, 2017 Eylül ayından itibaren de CERN Sanayi İrtibat Temsilcileri Kurulunu da yürütmektedir.


SAMM Hakkında

SAMM Teknoloji CERN, Büyük kategoride ihale kazanan 3ncü Türk Firması oldu!

60’ı mühendis 250’nin üzerinde çalışanı, Gebze’de 2 Fabrikası ve Ar-Ge merkezi olan 18 yıl önce kurulan ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi arasında bulunan SAMM Teknoloji; Fiber Optik Aksesuar Üretimi, Bilişim ve Elektrik Taahhüt gibi pek çok farklı sektörlerde faaliyet göstermektedir.

Ticari Markalar

Samm, Samm Teknoloji, SAMM Teknoloji A.S’nin kayıtlı Ticari markalarıdır. Diğer isimler, ilgili sahiplerinin ticari markaları olabilir.