Ahlat’ta Köy Okuluna ‘Robotik Kodlama’ Sınıfı Kuruldu


BİTLİS (AA) – Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Güzelsu Ortaokulu’na robotik kodlama sınıfı kuruldu. Dijital Dünyaya Yolculuk Projesi kapsamında Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ), Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve bir teknoloji firması iş birliğiyle Güzelsu Köyü’ndeki ortaokula 10 bilgisayardan oluşan sınıf oluşturuldu. Sınıfın açılışını yapan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz ve beraberindekiler, çalışmalar hakkında görevlilerden bilgi aldı. Elmastaş, gazetecilere, Dijital Dünyaya Yolculuk Projesi kapsamında Güzelsu köyündeki okulda kodlama sınıfı oluşturduklarını söyledi.Bitlis Eren Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve SAMM firması ile bu projeyi geliştirdiklerini aktaran Elmaştaş, şöyle konuştu:

“Bugün 10 bilgisayardan oluşan bir laboratuvar oluşturuldu. Burada inşallah öğrencilerimiz dijital dünyaya bağlanarak istifade edecekler. Bu dijital dünyayı eğitimleri ve kariyerleri için kullanacaklar. İçine kapanık bir üniversite olmak istemiyoruz. Milli Eğitim ve diğer kurumlarla hareket ediyoruz. Üniversite bu birliktelik olunca anlam kazanıyor. Diğer türlü şehre katkınız olmuyor. Bu anlamda diğer kurumlarla ortak çalışmalarımız devam edecektir.”

Korkmaz da köyde 500’ün üzerinde öğrenci, 38 öğretmen ve 4 idarecinin bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Robotik kodlama atölyesinde öğrenciler düşündüklerini önce çizecek sonra 3D yazıcıyla eserler oluşturacaklar. Önümüzdeki dönemde burada öğrencilerimizin yaptıkları eserleri beraber izleyeceğiz. Katkı sunan herkese teşekkür ederim.”

Açılışa BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Yılmaz ve Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden ile sınıfın kurulumunu gerçekleştiren teknoloji firmasının yetkilileri katıldı.


Samm Teknoloji Hakkında

Samm Teknoloji, başta fiber optik sistemler ve nesnelerin interneti olmak üzere farklı sektörlerde hizmetleri olan bir üretim ve mühendislik şirketidir. Evlere kadar fiber (FTTH), veri merkezleri ve fiber optik bağlantı ekipmanlarında pek çok patente sahip olup, kendi Ar-Ge’sinde çok çeşitli ürünler geliştirip sektörün kullanımına sunmuştur.

Ayrıca, anahtar teslim elektrik taahhüt işleri, ısı takip ve izleme ve bilişim sektöründe de hizmetleriyle de lider firmalar arasında yer almaktadır.

Ticari Markalar

Samm, Samm Teknoloji, Foyer, FOTAS SAMM Teknoloji A.S’nin kayıtlı Ticari markalarıdır. Diğer isimler, ilgili sahiplerinin ticari markaları olabilir.