Filtreler

Zaxe Filament PLA Mor

 
PLA MorZaxe Filament PLA Mor

Zaxe 3D yazıcıları, en iyi sonuçları vermek için en iyi kalitede maddeler gerektirir. Zaxe PLA Mor Filament, yiyecekler için kullanılabilen ve çocukların kullanabileceği güvenli 3D okul ve ev nesneleri oluşturmada en iyi sonuçların alınmasını sağlar.
Zaxe Filament - ABS ve PLA renkleri- 3D Yazıcı


PLA ve ABS Filament

Zaxe X1 iki türlü kullanabilir. İkisinin de farklı faydaları ve farklı kullanım alanlarına sahiptir.

Zaxe Filament - ABS ve PLA renkleri- 3D Yazıcı
Zaxe PLA Filament

Zaxe Filament - ABS ve PLA renkleri- 3D Yazıcı

PLA (Polilaktikasit) olarak geçen bir çeşit organik plastiktir. ABS’den farklı olarak petrolden değil, mısır nisaştasından üretilir. Bu sebeple eğitim ve sağlık sektöründe, ev kullanımlarında sıkça kullanılır. PLA’da ev kullanımı için yiyecek ve içeceklerle temas edebilen bir çok ürün üretebilirsiniz.Ayrıca gönül rahatlıyla çocuklarınız için yaratıcı ürünler ve oyuncaklar basabilirsiniz. Organik plastik olduğu için ev kullanıcıları, sağlık sektörü ve eğitim kurumları tarafından sıkça tercih edilmektedir. Büyük veya ince duvarlı baskılarda daha az çekme katsayısına sahip olduğu için tercih edilebilir. Baskı sonrası yüzey işlemi ve boya işlemleri çok fazla yapılamamaktadır.
Zaxe ABS Filament

Zaxe Filament - ABS ve PLA renkleri- 3D Yazıcı

ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren) olarak geçen petrol ürünü plastiktir. Plastik sanayinde en yaygın olarak kullanılan ABS, günümüzde bir çok üründe gözlemlemek mümkündür. Sanayi ve profesyonel baskılar için tercih edilir. ABS ile dişli, çark gibi iç içe geçmeli ürünlerinizi, ,üzerinde yüzey işlemi yapmak istediğiniz (zımpara, aseton buharı, delme, boyama v.b.) objeleri basabilirsiniz. Profesyonel ve yüksek kaliteli baskılarınız için uygundur. Petrol ürünü inorganik plastiktir, Profesyonel ve yüksek çözünürlüklü baskılar için tercih edilir. Çekme katsayısı PLA’ya göre fazladır, çok ince et kalınlığı olan objelerde tercih edilmez. Baskı sonrası dilediğiniz yüzey işlemini yapabilirsiniz. Isı dayanımı PLA’ya göre daha yüksektir.
PLA ve ABS Filament Farkı

İmalat sanayiinde devrime yol açan 3D yazıcılarda kullanılan çeşitli filament malzemelerinin kendilerine has artı ve eksi özellikleri vardır. Bu alanda çalışan birçok firma ABS’yi kullanıp , özellik olarak ABS’de ısrar etseler de temelde ABS ve PLA arasında çok büyük fark yoktur.

ABS ile çalışırken bulunulan ortamın mutlaka havalandırılması gerekir. Zira yoğun miktarda zehirli gaz çalışma esnasında açığa çıkar. PLA ile çalışırken böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü PLA’nın hammaddesi doğal mısır nişastasıdır.Biyolojik olarak çözülebilen bir malzemedir. PLA kullanılarak model üretilecekse yazıcının tablasının ısıtılmasına gerek yoktur. Bu anlamda düşünüldüğünde PLA daha az elektrik tüketimiyle çevreye etkisinin azlığı bakımından bir kez daha ABS’ye nazaran öne çıkar. PLA’nın erime sıcaklığı 210-220 derece civarlarındayken ABS’de bu 250-260 derece arasındadır.

PLA’da büyük parça üretimi ABS’ye göre daha kolaydır.PLA’da ABS gibi sıcaklık etkisiyle eğilme(veya kıvrılma) olmaz. En ileri seviye endüstriyel 3D prototip cihazında bile ABS ile büyük parça çalışmak sıkıntı yaratabilir.

Yukarıda bahsettiklerimiz en genel anlamıyla ABS ve PLA’nın karşılaştırılmasıdır.
 
 Linkedin - Samm Teknoloji  Youtube - Samm Teknoloji  Instagram - Samm Teknoloji  Twitter - Samm Teknoloji  Facebook - Samm Teknoloji
Başa Dön