Filtreler

SAMM Teknoloji FOTAS'ın İki Versiyonunu Tanıtıyor


Tarih: 2020-03-05

Fiber Optik FOTAS-akustik-algilama-sistemi | Samm Teknoloji

SAMM Teknoloji FOTAS'ın iki Versiyonunu Tanıtıyor

TÜBİTAK BİLGEM ve SAMM Teknoloji iş birliğiyle Ar-Ge merkezimizde geliştirilen FOTAS’ı sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Dünya çapında kamu ve özel sektör kuruluşları yerleşke, yol ve boru hattı gibi bölgelerin güvenliğini sağlamak amacıyla ciddi harcamalar yapmaktadır. Bu bölgelerin uzun ve geniş olması tehditlerin izlenebilmesini ve ortadan kaldırılmasını zorlaştırmaktadır. Veri iletişimi için kullanılan fiber optik kablolar sensörlere dönüştürülerek hattın birçok noktasından bilgi alabilir. Fiber optik kabloların elektronik sensörlerden daha hassas ölçümler yapabilmeleri, yıldırım, korozyon ve su gibi çevresel şartlara karşı dirençli olmaları; uzun mesafelerde kullanabilmeleri sebebiyle ön plana çıkmaktadır.

Fiber üzerinde algılama yapmanın çeşitli yöntemleri mevcuttur. FOTAS bu yöntemlerinden olan DAS (Dağıtık Akustik Sensör - Distributed Acoustic Sensing) ile fiber üzerindeki herhangi bir noktada meydana gelen mekanik hareketlerin akustik olarak algılanmasını sağlar.

FOTAS ile Olası Tehditlere Karşı Güvende Olun

FOTAS tehditlere karşı gerçek zamanlı, günün 24 saati boyunca sürekli çalışan, güvenilir ve uygun maliyetli bir algılama sistemidir. Ciddi hasarlar meydana gelmeden önce tanımlanan bölgelerde yaklaşık 10 metrelik bir konum doğruluğu ile tehdidi tespit etme olanağı sunmaktadır.

Web üzerinden kontrol edilen ve birden fazla kullanıcının ağ üzerinden aynı anda bağlanabildiği bir arayüze sahiptir.

CCTV, Drone ve SCADA vb. gibi üçüncü taraf güvenlik sistemlerine entegre olarak hızlı ve kontrollü bir güvenlik hizmeti sağlar. Algılama yapan fiberin olduğu bölgede elektronik cihaz ve enerji ihtiyacınız olmamaktadır. Fiberin çeşitli güvenlik kriterleri doğrultusunda yer altına veya çit üzerine döşenmiş olması bölgenin güvenlik altına alınması için yeterli olacaktır.

Dağıtılmış fiber optik sensörler; hava alanları, demiryolları, enerji tesisleri, petrol rafinerileri, gömülü petrol ve gaz boru hattı sistemleri gibi birçok sektörel alanda ve güvenlik uygulamalarında tercih edilmektedir. FOTAS’ın bunlara uygun olarak iki versiyonu bulunmaktadır.

FOTAS'ın İki Versiyonlu Seçeneği SF-10 ve SL-50

SL-50, 50 km’ye kadar uzun bir hatta algılama yapabilmektedir. Daha uzun bir hatta algılama yapmak istiyorsanız optik cihazların sayısını arttırmanız yeterli olacaktır. Derin öğrenmeli yapay zekâsı sayesinde gerçekleşen akustik etkileri ayırt edilebilmektedir. Bu olaylar elle veya makine ile kazma, araç geçişi ve yürüme olarak sınıflandırılmıştır.

SAMM Teknoloji FOTAS'ın iki Versiyonunu Tanitiyor | Samm Teknoloji

Bir diğer model olan SF-10 ise 10 km’ye kadar çit üzerindeki gerçekleşen tırmanma ve kesme gibi olayları algılayabilmektedir.

SAMM Teknoloji FOTAS'ın iki Versiyonunu Tanitiyor | Samm Teknoloji
 

FOTAS ile ilgili daha fazla bilgi almak için www.samm.com/fiber-optic-akustik-algilamalinkini ziyaret edebilir, veya fotas[a]samm.com adresine e-posta atabilirsiniz.


 Linkedin - Samm Teknoloji  Youtube - Samm Teknoloji  Instagram - Samm Teknoloji  Twitter - Samm Teknoloji  Facebook - Samm Teknoloji
Başa Dön