Filtreler

Raspberry Pi İşletim Sistemi Güncellendi:  Raspbian Artık Pixel Arayüze Sahip


Tarih: 2016-09-29

PIXEL

Raspberry Pi Foundation Raspbian işletim sistemini güncellendi. Yeni güncellenme ile birlikte arayüz olarak PIXEL kullanılmaya başlanacak.

raspberry-pi-pixel-splash-screen

PIXEL nedir?

PIXEL Pi Improved Xwindows Environment, Lightweight'in baş harflerinden meydana gelmektedir. PIXEL Raspbian için daha gelişmiş masaüstü fikri ile ortaya çıktı.

Yeni ne var?

Değişikliklerin önemli bir bölümü masaüstü görünümü güncellemek için hazırlanmış.
Ek olarak, bazı fonksiyonel değişiklikler ve birkaç yeni uygulamala da eklense çoğunlukla PIXEL ile ilgili güncellemeler mevcut.

Raspberry Pi başlarken farkedeceğiniz ilk şey karmaşık önyükleme mesajlarının yerine bir karşılama ekranın alması. Aynı zamanda yükleme ekranının sağ alt köşesinde sürüm numarasını da yer alması da yeni bir özellik.

raspberry-pi-pixel-xwindows raspberry-pi-pixel-desktop

Masaüstü Duvar Kağıtları.

Raspberry Pi açılışdığında sizi karşılayacak bir diğer özellik ise duvar kağıtları. Vakfın geliştiricilerinden olan Greg Annandale aynı zamanda çokca seyahat eden bir fotoğrafçı. Greg Annandale'in fotoğraflarından 16 tanesi duvar kağıtları için kullanıldı. Duvar kağıtlarına aşağıdaki dizinden erişebilirsiniz.

/usr/share/pixel-wallpaper/

raspberry-pi-pixel-wallpaper-3 raspberry-pi-pixel-wallpaper-1 raspberry-pi-pixel-wallpaper-2

Beğendiniz fotoğrafı kullanmak için Görünüm Ayarları uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafın çekildiği yer ile ilgili bilgilere EXIF verilerinden ulaşabilirsiniz.

Simgeler

Değişen br diğer özellik ise görev çubuğu, menü ve dosya simgelerin değişmesi oldu.
Yeni simgeler grafik sorumlu Sam Alder ve Alex Carter tarafından tasarlanmış.

raspberry-pi-pixel-menu

Ek olarak ekranın köşesinde iki yeni uyarı simgesi mevcut; Voltaj düşük olduğunda bir yıldırım simgesi  ve Raspberry Pi ısınıyorsa termometre simgesi görünecektir

Pencereler

Eski sürümleri aksine başlık çubuğu artık çok basit. Pencere kenarları çok ince olmalarına rağmen yeniden boyutlandırma için kolayca tıklanabilir.

raspberry-pi-pixel-window-frame

Fontlar

Son birkaç yıldır masaüstünde Roboto yazı tipi kullanılıyordu.  Ancak Infinality font oluşturma paketi dahil edilerek PIXEL'in daha iyi görünmesi sağlandı. Bu yazı tiplerinin ekranda nasıl oluşturulacağını optimize etmek için bazı özelleştirmeler gerçekleştirildi.

Giriş Ekranı

Çoğu kişi otomatik olarak oturum açılmasını tercih etmediği için yeni bir görünüm ile giriş ekranı yeniden tasarlandı.

raspberry-pi-pixel-login

WiFi Güç Anahtarı

WiFi ve Bluetooth menülerinde ilgili birimleri kapatmak için  artık seçenekler mevcut. Bu butonlar dahili Wifi ve Bluetooth açıp, kapatılabilir.

Yeni Uygulamalar

Raspbian üzerinde artık yeni uygulamalar da mevcut;

RealVNC :

raspberry-pi-pixel-Realvnc

RealVNC bir uzak masaüstü programıdır. Raspberry Pi'yı uzaktan kontrol etmenizi sağlar.

SenseHAT: sensehat

Sense HAT üzerinde sıcaklık, basınç ve nem sensörleri bulunur. Sensörlerden alınan bilgiler ile kendi uygulamalarınızı yazabilirsiniz.

Güncellemeler

Mevcut uygulamalar için bazı güncelleştirmeler de mevcut ama çoğunlukla hata düzeltmeleri içeriyor. Bunun yanında Scratch ve NodeRED üzerinde önemli güncellemeler var.

Chromium

Epifani yerine artık PIXEL'de  web tarayıcısı olarak Chromium kullanılıyor. Chromium Chrome'un Raspberry Pi sürümüdür. Chromium siteleri ve video akışını hızlandırmak için Pi'nin donanım özelliklerini de kullanıyor.

Chromium Raspberry Pi 1 ve Pi ZERO için biraz yavaş olabilir ancak Pi 2 ve Pi 3 üzerinde sorunsuz çalışıyor.

chromium-raspberry-pi-pixel

Chromium önceden yüklenmiş iki eklenti ile geliyor; uBlock ve Youtube'da daha hızlı videolar için h264ify.

PIXEL İndirme

Raspbian + PIXEL imajına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


PIXEL İndirRaspberry Pi 3 Satın Al

 Linkedin - Samm Teknoloji  Youtube - Samm Teknoloji  Instagram - Samm Teknoloji  Twitter - Samm Teknoloji  Facebook - Samm Teknoloji
Başa Dön