Filtreler

Raspberry Pi SSS


 
 
 

Raspberry Pi nedir?

 
 

Raspberry Pi kredi kartı boyutunda bir bilgisayardır. Televizyonunuza bağlayıp görüntü alabilir, bir klavye bağlayabilirsiniz. Yetenekli küçük bir bilgisayar diye adlandırdığımız Raspberry Pi ile normal masaüstü bilgisayarlarda yaptığınız işleri örneğin, sözcük işlemciler ve hesap programları (Word, Excel) ile çalışabilir çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD videolar oynatabilirsiniz. Ayrıca tüm dünyada çocukların alıp kullanabileceği, basit programlama yapabilecekleri hatta deneylerinde kullanabileceği uygun fiyatlı bir bilgisayar gibi düşünebilirsiniz.

 

what-is-raspberry-pi-3

Raspberry Pi yeni model B+ özellikleri nedir?

 

  • Daha çok GPIO: Mevcut Raspberry Pi Model B’de 26 GPIO pini varken B+’da 40 pin bulunmakta.
  • Daha çok USB Portu: Mevcut Raspberry Pi’de 2 adet USB2.0 portu varken bu modelde 4 adet USB2.0 portu var, ve de bu portlar yapılan geliştirmelerle daha iyi aşırı akım kontrolü ve de hotplug desteklemekte.
  • Micro SD Kart: Açık konuşmak gerekirse normal SD kart Raspberry Pi’de bence çok kaba duruyordu. Model B+’da SD kart yerine Mikro SD’ye geçilmiş olması cihazın hem daha kibar, hem de çarpmalara karşı vs. kartın daha güvenli olmasını sağlayacak.
  • Daha az güç tüketimi: Mevcut Model B, bilindiği üzere 1W enerji kullanmaktaydı, Model B+’da regülatör değişimi ile bu değer 0.5W’a kadar düştü. Bu da artık yarı yarıya daha az enerji harcaması, adaptörlerden dolayı akım yetmezliği gibi pek çok sorunun önüne geçilecek anlamına geliyor.
  • Daha iyi ses çıkışları: Analog ses çıkışları dip gürültüsünden etkilenmekte ve de kirli sese neden olabilmekteydi. Devrede yapılan değişiklik ile bu sorun giderildi.
  • Daha derli bir board devre düzeni: USB bağlantıları board’ın kenarlarına hizalandı, kompozit video 3.5mm jack ile beraber oldu ve de dikdörtgen şeklinde 4 tane bağlantı deliği ayarlandı.
 

Raspberry Pi Hissesi alabilir miyim?

 

Raspberry kar amacı gütmeyen bir firmadır ve borsaya açık değildir ve ortakları yoktur. Raspberry'e katkıda bulunmak istiyorsanız bir tane ürün alabilirsiniz.
Ürünü nasıl satın alabilirim? Bana kim gönderim yapacak? Türkiye'de nereden satın alabilirim?
www.samm.com adresinden temin edebilirsiniz…
Raspberry Pi'yi 7 gün/24 saat çalıştırabilir miyim?
Raspberry Pi 7/24 rahat çalışır ve fazla ısınmaz. Bu koşullarda en az 5 sene boyunca kullanabilirsiniz.
'Digital Signage' sistemleri nedir?
Digital Signage uygulamaları reklam, toplu bilgilendirme ve mesaj görüntüleme gibi uygulamalarda özellikle içeriğin çok sık değiştiği ortamlar için en tercih edilen çözümler haline gelmiştir.Bu tür sistemler açık havada, müzeler, mağazalar, hasteneler, oteller vb. alanlarda, LCD, LED veya projeksiyon cihazlar kullanarak, dijital resim, video, müzik, streaming medya vb gösterirler. Örnekler:

 

Peki Raspberry Pi'nin fiyatı nedir?

 

Güncel Fiyatları web sitemizden görebilirsiniz. Ancak mümkün olan en ucuz fiyata www.samm.com adresinden satılmaktadır.

 

Raspberry Pi aldığımda yanında neler gelecek?

 

Tak ve Kullan bir cihaz olduğundan, yalnızca Raspberry Pi kartı gelecek. Diğer tüm ekipmanları, güç adaptörü, SD kart veya diğer tüm aksesuarlarını da ayrıca sipariş edebilirsiniz.
Raspberry Pi nerede üretildi, menşei neresidir?
Raspberry Pi, İngiltere'de Cambridge ARM laboratuvarlarında bir grup öğrenci tarafından geliştirildi ve menşei İngiltere'dir.

 

Kampanyalar var mı, yani bir alana bir bedava gibi?

 

Evet ama şimdilik yalnızca belirtilen fiyatlardan ürün satışı yapıyoruz ve amacımız ürünü yaygınlaştırmak ve bilgisayar sahibi olamayan kimseleri bilgisayar sahibi yapmaktır.

 

Raspberry Pi'yi Türkiye'den alabilir miyim?

 

Evet. Önceden yalnızca online olarak İngiltere veya ABD'de satışta olan ürün artık, SAMM Teknoloji güvencesiyle Türkiye'de. Raspberry Pi siparişi vermek için lütfen yönergeleri izleyin.

 

En az sipariş miktarı nedir?

 

1 adet Raspberry Pi alabilirsiniz.

 

Ben de Raspberry Pi satıcısı olabilir miyim?

 

Raspberry Pi, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğundan tüketicileri en uygun fiyata ürün sağlamayı hedeflemiştir, o nedenle bazı dağıtıcılar aracılığı ile en az kar marjı ile satışı yapılmaktadır. SAMM Teknoloji gibi aracı firmalar yüklü miktarda sipariş ettiklerinden nakliye ve gümrük vergisi gibi masraflar en aza indiğinden Raspberry Pi'nin hedefi olan "en ucuz" bilgisayar kavramına hizmet etmektedirler. Samm Teknoloji'den satın alacak diğer firmalar daha yüksek fiyata satabilirler ve bu onların sorumluluğundadır.

 

Model A ile Model B arasında ne fark var?

 

Model A : 256MB RAM ve bir adet USB port, Ethernet Port -Ağ bağlantısı YOK. Model B  512MB RAM, 2 USB portu ve Ethernet Ağ portu.

 

Raspberry Pi'nin boyutları nedir?

 

Raspberry Pi 85.60mm x 56mm x 21mm ölçülerinde üzerinde SD kart yuvası... 45gram ağırlık.

 

Hangi SoC (system on Chip: Mikroçip sistemi) kullanılıyor?

 

Mikroçip sistemi Broadcom BCM2835. ARM1176JZFS çip, 700Mhz, 4 GPU'lu Videocore. Bu GPU ile BluRay kalitesinde video oynatma kapasitesi= H.264, 40MBits/s. OpenGL ES2.0 ve OpenVG kütüphanesi kullanan hızlı ve 3 boyutlu hızlı çekirdeği olan bir sisteme sahiptir.

 

Neden ARM11 çipi tercih edildi?

 

Fiyat ve performans olarak Raspberry Pi'ye en uygun sistemdir.

 

Peki ne kadar güçlü?

 

GPU nedir: Graphic Processing Unit (Grafik işleme birimi)
GPU, Open GL ES 2.0, hardware ile hızlandırılmış OpenVG, ve 1080p30 H.264 yüksek profilde codecler.
Bu GPU 1Gpixel/s, 1.5Gtexel/s veya 24 GFLOPs sağlama kapasitesi ve DMA altyapısında metin ve piksel filtreleme özelliğine sahiptir.
Yani, Xbox 1'deki kadar güçlü grafik kapasitesine sahip olup, başarımı çoğu oyun konsoluna eşdeğerdir. Gerçek anlamda ise 300 MHz Pentium 2 işlemci ayarında olup, bu kapasitede bu grafik kapasitesi inanılmazdır.

 

Overclock (Hız aşırtma) yapabilir miyim?

 

Cihazların çoğu 800 MHz hızında kolayca çalışacaktır. En son Raspbian distro modelinde ilk kullanımda veya daha sonrasında "raspi-config" ile istediğiniz zaman, önyükleme sırasında yapabilirsiniz ve sisteminiz garanti dışında kalmayacaktır.  Ancak şunu da hatırlatmak isteriz ki, Raspberry Pi fabrika ayarlarında en uygun hız için ayarlanmıştır ancak bazı sistem aşırtmasında stabilite sorunları oluşabilir. Bu tür bir sorunla karşılaşırsanız, sistem hızını eski ayarlarına getirmenizi tavsiye ederiz.

 

Raspberry Pi sistemi yoğun kullanımda saçmalar mı?

 

Hayır. Raspberry Pi çok yoğun işlemci kullanımı ve grafik kullanımı için test edilmiş ama sistem yeniden başlatıldıktan sonra hiç bir sorunla karşılaşılmamıştır.

 

Peki Raspberry Pi önyüklemesi nereden yapılır?

 

SD kart aracılığı ile önyükleme (boot) etmelisiniz, ancak önyükleme yapıldıktan sonra USB üzerindeki bir Hard Disk (Sabit Disk) kullanılabilir. SD kart olmadan önyükleme (boot) yapamazsınız.

 

Açma Kapama düğmesi nerede?

 

Açmak için: Sadece fişini takın.
Kapatmak için: Fişini çıkartın.

 

Neden gerçek zamanlı bir saat yok (RTC)?

 

Beklentimiz ağa bağlı olmayan unitelerin başlangıç esnasında kendi saatlerini elle güncelleştirmesidir. RTC eklemek maalesef süpriz biçimde pahalıdır, o nedenle pil ünitesi eklenmeden üretilmiştir, ekleseydik fiyatı artacaktı. Ama isterseniz kendiniz sonradan GPIO pini yardımıyla bir tane ekleyebilir veya elektronik projelerinizde ihtiyaç duyarsanız değişik çözümler de üretebilirsiniz.

 

Satın alabileceğimiz ve kendimizin takabileceği kitler var mı?

 

Hayır. Üretilmiş Raspberry Pi kartlarına kendinizin monte edebileceği kartlar üretmek ve onları sizin kolay takabileceğiniz hale getirmek çok pahalıdır ve üretimde yeni bir işlem gerektirir ve bunu yapmak da pahalıdır. Sistemi ucuzlatmak için tamamen robotik ortamında ve en az bileşen kullanarak üretmek zorundaydık, lehim yapılabilecek bir kart tasarlarsak ve bunu Raspberry Pi sistemine adapte edersek bu fiyatlara sadık kalmak imkansızdır.

 

Ek bellek ekleyebilir miyim?

 

Hayır. SoC üzerindeki bellek yine sisteme entegre olup, değiştirilemez veya çıkarılamaz.

 

Peki Raspberry Pi için ne tür donanım dokümantasyonu sağlıyorsunuz?

 

Broadcom BCM2835 için tam detaylı bir donanım kataloğu sağlamamaktadır ve bunların tamamı Raspberry Pi çipinin içinde entegredir. Ancak biz SoC çipinin tam detaylı bir kataloğunu ve GPIO özelliğini daha sonra yayınlayacağız.
-Ama ben dokümantasyon istiyorum!
Diğer dokümantasyon Raspberry Pi kuruluşunun inisiyatifinde daha sonra yayınlanabilir veya forumlar aracılığıyla tüm dünyaya duyurulabilir.
-Ama ben Çip için dokümantasyonu istiyorum, lütfen verin!
SoC dokümanlarını tam set olarak almak için Broadcom ile bir NDA (gizlilik sözleşmesi) imzalamalısınız ki o bu yapan ve bize satandır. bunun yanında uygulayacağınız çalışma modelini ve ne kadar çip satacağınız hakkında bilgi vermeniz gerekebilir.
Raspberry Pi neden donanımın bir parçası veya giriş çeşidi olarak (isminizi girin) içermemektedir.
Bizim ana fonksiyonumuz yardımseverliktir. Biz bazı temel fonksiyonları gerçekleştiren mümkün olan en ucuz bilgisayarı yapamaya çalışıyoruz, fiyatı düşük tutmak ise bizim hangi donanım ve arayüzlerin bulunması gerketiği hakkında çok zor kararlar vermek zorundayız.

 

Uygunluğundan Emin Olmak İçin Test Edebilir misiniz?

 

Eğer henüz test etmediğimiz bir şey için kullanmak istiyorsanız, ve işlem bizim tarafımızdan başaltılmamış ise bu geliştirme işlemi tamamen size bağlıdır. Fakat biz eğitim işlemleri için bir planlama yapmaktayız.

 

Bir klavye veya mausa nasıl bağlanacağım?

 

Model A bir ve Model B iki USB girişine sahiptir. bunun dışında mause, klavye, ağ adaptörleri veya harici depolama aygıtları bir USB çoklayıcısı ile bağlanabilir.

 

Bir kutuya sahip olacak mı?

 

Şimdilik resmi bir kutusu yok. 2013'ün sonlarında çıkacak eğitim tipi bir kutuya sahip olacak. Forumdaki tartışmalarda el yapımı birçok kutudan bahsedilmektedir. Diğer tedarikçilerden de temin edilebilecek bir çok kutu mevcuttur, bu konuyu burada kapatıp satınalabileceğiniz veya kendinizin yapabileceği kutular hakkında ilgili forumlara bakmanızı öneriyoruz.

 

Metal sakız kutularına sığar mı?

 

Korkarım sığmaz. Çünkü kartın köşelerini yuvarlaklaştırmadık. Bu katular için biraz büyüktür.

 

Hangi ekranı kullanabilirim?

 

Kartta karışık ve HDMI çıkış vardır, bu nedenle analog TV, dijital TV veya  bir DVI ekrana (ucuz bir DVI adaptörü ile) bağlanabilirsiniz. VGA desteği yoktur, fakat göreceli olarak pahalı olmasına rağmen adaptörler mevcuttur.

 

Niçin VGA desteği yok?

 

Bu çip özellikle HDMIı desteklemektedir. VGAı ömrünü tamamlamış bir teknoloji olarak düşünüyoruz.

 

Bir GPU ikilisi olacak mı?

 

Evet. Hemde GPU iklisi ilk seviye boot loader içerecektir.

 

Bir dokunmatik ekran ekleyebilirmiyim?

 

Herhangi bir dokunmatik ekran ile henüz bir deneme yapmadık, fakat, çalışmaması için elektronik olarak bir sebep yoktur. Forumlarda bu konularda birçok tartışma vardır. İnsanların bu konudaki ana endişesi fiyattır; çünkü dokunmatik ekranlar hayli pahalıdırlar.

 

Kullanım için sıcaklık aralığı nedir?

 

Raspberry Pi ticari çiplerden üretilmektedir ki bunlar değişik çalışma sıcaklığı aralıklarına sahiptir; üreticileri tarafından AP 40°C ila 85°C arasında üretilmişken LAN9512 0°C ila 70°C arasındadır. Kartınızın bu sıcaklık aralıkları dışında da çalıştığını göreceksiniz fakat biz bu sıra dışı şartlarda çalışabilecek kadar kalitelidir demiyoruz.

 

Çıkışta hangi Linux dağıtımları desteklenecek?

 

Fedora, Debian ve ArchLinux başlangıçtan itibaren desteklenecek. Sonraki sürümlerde de destek göreceğimizi umuyoruz. (Çünkü Ubuntu ve ARM işlemcilerinin yeni sürümlerindeki değerleri kullanıyoruz. Ubuntu şimdilik Raspberry Pi’yi destekleyeceğini taahhüt etmemektedir.) Raspberry Pi sürülür sürülmez dağıtım resimlerini indirebileceksiniz. Sürümden hemen sonra yüklü SD kartlarını da satışa çıkaracağız.

 

Android’i çalıştıracak mı?

 

Forumda androidin bir sürümünü bulabilirsiniz. Şimdilik sürekli kullanım yeterli değil fakat bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.

 

Programın İsmini Buraya Girin Çalıştıracak mı?

 

Genel olarak kullanmak istediğiniz programın ARMv6 için derleme yapabildiğine bakmalısınız. Çoğu durumlarda cevap evettir. Bazı özel programlar formumuzda tartışıldı, bir cevap almak için oraya bakabilirsiniz.

 

 

Yeni Windows 8 ARM sürümünü çalıştıracak mı?

 

Microsoft ile ortaklığımız olmadığı için, Window 8 uygulanır iken onların yardımı gerekebilir.
SD Kartlar ve Depolama
32GB’a kadar kartları denedik ve çoğu kartın çalışacağını gördük. Wiki hangi marka ve modelin daha güzel çalıştığı hakkında daha fazla bilgiye sahiptir. Depolama için USB stick veya USB hard disk ekleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz en düşük SD kart ebadı 2GB dır fakat görüntüler için fazladan programlar kullanacak iseniz 4BG kullanmanız önerilir.

 

 

Cihazım Kilitlenirse Ne Olur?

 

Cihazı SD kartı re-flash yaparak yeniden kurabilirsiniz.

 

Cihaz Ağları Destekler mi? Wi-Fi var mı?

Cihazın Model B versiyonu 10/100 kablolu eternete sahiptir. Model B de eternet yoktur. (çoğunlukla eğitim sektörü tarafından alınacağını tahmin etmekteyiz.), fakat Wi-Fi standart bir USB kilidi ile bulunacak.

 

Bir Wi-Fi Seçeneği Olacak mı?

 

İlk sürümde değil, fakat siz bir kilit ekleyebilirsiniz. ARM Linux WiFi biraz yamalı olacaktır. Wiki de test edilmiş kilitlerin bir listesini bulacaksınız.

 

Neden Gigabit Eternet Yok?

 

Ethernet USB 2.0 ile yürütülür,  bu sebeple yukarı akan bant genişliği Gigabit’i desteleyemez.
Netbooting veya Pxe’lerin Herhangi Bir Çeşidini Destekliyor mu?
Hayır. Ancak o o kadar güçsüz bir cihaz ki çoğu zaman öylece duracağını düşünüyoruz.

 

İkiden Daha Fazla USB Cihazına Nasıl Bağlanacağız.?

 

Giriş sayısını artırmak için göbek (hub) kullanınız. Bazı klavyeler düzgün çalışan göbeklere sahiptir. Desteklenmiş bir göbek kullanınız.

 

Hangi Eğitimsel Malzemeler Bulunacak?

 

Yazılım materyallerimiz geliştirmek için halka açık kaynakların yanında başka firmalar ile de ortak çalışmaktayız. Computing at School “Okulda Hesaplama Birimi” bir kullanma rehberi ve programlama el kitabı hazırlamaktadır. Raspberry Pi hakkında birkaç kitabın planlandığını ve yazıldığını biliyoruz ve diğer biri de videoar içeren mükemmel dersler hazırlamaya başladı. Bunları dil ve matematik gibi diğer öğretim konularında kullanmak için ortaklarımız ile çalışmaktayız.
Bir kere çıkardığımızda, topluluğun ders planları ve kaynakları gibi öğretim malzemelerini birleştirip okullara gönderilmesi için     “Computing at School” gibi kurumlara yardım edeceğini umuyoruz. Genç insanları bu konuda çalışmaya yönlendirmek için bir vakıf ödül sistemi oluşturmak istemektedir.
Forumlarımızda eğitsel kullanımlar ve kaynaklar hakkında birçok tartışmalar vardır. Gelin ve sizde katılın.
Daha Fazla Sorularınız İçin
Daha fazla bilgi için http://elinux.org/RaspberryPiBoard deki Wiki sayfasına bakınız veya forumlarda sorunuz ki orada sizlere yardım etmekten mutlu olacak bir çok yardımsever Raspberry Pi sahibi, kullanıcısı ve fanatiği vardır, http://www.raspberrypi.org/phpBB3/
 
 
 
 
 Linkedin - Samm Teknoloji  Youtube - Samm Teknoloji  Instagram - Samm Teknoloji  Twitter - Samm Teknoloji  Facebook - Samm Teknoloji
Başa Dön