Filtreler

Raspberry Pi Yeni Kitap


Tarih: 2014-06-24

Raspberry Pi, tüm geliştirici ve hackerların sevdiği bir araç. Raspberry Pi'nin ufak ve küçük olması, ve de çok yönlü olması, tıpkı çocukken Lego oyuncaklarınızla oynadığınız günler gibi hayal gücünüzü uygulamaya geçirmenize olanak tanıyor.

Fakat Raspberry Pi'yi bir oyun veya oyuncak olarak görmeyin! İngiliterede tasarlanan ve üretilen bu mini bilgisayar, çocuklara bir eğitim platformu olmak, ve de yazılım temellerini öğretmek için geliştirildi. Üretiminiden bu yana, hem öğrencilere bilgisayar, hem de çok farklı projelere bel kemiği olmuş bu bilgisayar 3 milyondan fazla kopya sattı.

Bizler SAMM Teknoloji olarak, teknoloji alanındaki yenilikleri ilgi ile takip ediyoruz. İlk gördüğümüzden beri çok ilgimizi çeken bu cihazı Türkiye'ye resmi yollardan getiren ilk firma olduk, ve de bu cihazın Resmi distribütörü olduk. Türkiye'ye bu cihazı getirmeye başladığımızdan beri 3000'den fazla ürün sattık. Sadece bunlarla kalmadık, Raspberry Pi için hazırlamakta olduğumuz projeler ile cihazın özelliklerinden tümünden faydalanarak çok farklı yollarda çözümler üretmeye başladık. Bu süreçte Arda Kılıçdağı ile tanıştık. Kendisi bir yazılım geliştiricisi olmakla birlikte Raspberry Pi Türkiye Topluluğu (www.raspi.gen.tr)'nin kurucusudur. Arda'nın UNIX sistemlerdeki geçmişi, ve de uzun süredir bu cihazı kullanıyor oluşunun kendisine kazandırdığı deneyimi karşılıksız olarak uzun süredir başkaları ile paylaşmakta, sitesindeki teknik soru cevap kısmından kullanıcılara yardım etmekte, ve de Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan Raspberry Pi hakkında güncel haberler paylaşmakta.

Bu bilgiler doğrultusunda, Arda, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Raspberry Pi alanında bir Türkçe kitap yazmaya karar verdi. Raspberry Pi'yi tanıtan, hem giriş seviyesi, hem de gelişmiş seviye kullanıcılara hitap eden bu kitabın konuları aşağıdaki gibi:

 
      
 • Günlük kullanım
 • Kamera Modülü
 • GPIO yönetimi
 • Gelişmiş konfigürasyon ve ince ayar
 • Web sunucusu olarak kullanım
 • Grafik arayüzünden ve terminal üzerinden yönetim
 • Medya merkezi olarak kullanım
 • Raspberry Pi'de Python dili kullanımı


Eğer yeni bir Raspberry Pi satın aldıysanız, ama Linux ile ilgili fazla deneymiminiz yoksa, veya elinizdeki Raspberry Pi ile ne yapacağınıza henüz karar veremediyseniz Arda'nın yazdığı kitap tam sizin için.

Bu kitabı mağazamızdan (http://www.samm.com/product/673/raspberry-pi-kitabi.html) alabilirsiniz. Eğer Raspberry Pi'niz yoksa sizin için bir Raspberry Pi Kiti (http://www.samm.com/tr/billisim-urunleri/raspberry-pi-urunler.html) oluşturduk. Bu kiti alarak Raspberry Pi'nizi kullanmaya, yazılım geliştirmeye, ve çevre elemanlarını yönetmeye başlayabilirsiniz.

Umarım siz de Arda ve bizim kadar bu gelişmeleri beğenirsiniz!


 Linkedin - Samm Teknoloji Youtube - Samm Teknoloji Instagram - Samm Teknoloji Twitter - Samm Teknoloji Facebook - Samm Teknoloji
Başa Dön