TRY
  • TRY
  • USD
  • EUR
  • GBP
+90 444 1 726
Filtreler

samm market link 1

Fiber Kaybı nasıl hesaplanır?

Fiber Kaybı nasıl hesaplanır?

Fiber Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Fiber Kaybı Hesap Makinesi

 
 
Fiber Kaybı = 0.00 dB
0.00 dB *
 
 
 

*Esas sonuç, gerçek güvenli değerdir ve ikinci sonuç, mükemmel koşullarda yeni bir hat üzerinde teorik en iyi değerdir.

 

Bu fiber kaybı hesap makinesi, elyaf uzunluğu, füzyon ek sayısı ve konektör sayısı bilindiğinde, belirli bir fiber optik hat boyunca toplam ışık kaybını tahmin edebilir. Bu hesaplama değeri, bağlantıdaki en kötü durum kaybı değişkenlerinin toplamıdır.

 

Fiber Kaybı nasıl hesaplanır?

 

Fiber optik hatların güç gereksinimlerini hesaplamanın birçok yöntemi vardır. Bunlardan en basit ve ucuz olanı OTDR (Optical Time Domain Reflectometer: Optik zaman aralığı reflektometre) olarak bilenen cihazlarla alınan ölçümdür.

Bu yöntemle, fiber hat üzerindeki konnektör, ek ve fiber yansıması gibi tüm fiziksel ve kayıplara neden olabilecek hataları net olarak görebilirsiniz. Elinizde o an için OTDR zayıflama grafiği yoksa, fiber zayıflamasını ve güç gereksinimini 2 şekilde tahmin edebilirsiniz:

  1. Fiber optik hattın bilenen uzunlığu ile fiberin ortalama zayıflama değerleri ile tahmin etme
  2. veya toplam kayıp biliniyorsa, fiber optik kablonun en çok boyunun hesaplanması yöntemi

 

Optik zayıflamaya genel olarak konektör, füzyon eki ve genelde fiberin ortalama km başına kayıp değerleri dahildir. Bu değişkenlerin gerçek değerleri bilinmiyorsa da bunlar için ortalama bir kayıp değeri zaten bellidir ve bunları kullanabilirsiniz. Bu durumda da işinizi garanti almak için "en kötü olasılık" düşünülerek güç gereksinimi hesaplanmalıdır ve aşağıdaki tablolarda dünyada en çok bilenen kayıp değerleri bilginize sunulmuştur:

 

 
Fiber Türü Dalga Boyu Fiber Zayıflaması / km* Fiber Zayıflaması / km # Konnektör Kaybı Ek yeri kaybı (Füzyon)
Multimode 50/150µm 850 nm 1300 nm 3.5 dB 1.5 dB 2.5 dB 0.8 dB 0.75 dB 0.75 dB 0.1 dB
Multimode 52.5/125µm 850 nm 1300 nm 3.5 dB 1.5 dB 3.0 dB 0.7 dB 0.75 dB 0.75 dB 0.1 dB
Single Mode 9µm 1310 nm 0.4 dB 0.35 dB 0.75 dB 0.1 dB
Single Mode 9µm 1550 nm 0.3 dB 0.22 dB 0.75 dB 0.1 dB
 

* Bu değerler TIA/EIA ve diğer sektör kuruluşları ve şebeke işleticileri ve operatörler tarafından kabul edilmiş değerlerdir.

# Bu değerler fiber kablonun ilk monte edildiği zamandaki değerler de olabilir.

 

Aşağıdaki tabloda ise IEEE'ye göre optik kablo için en çok (maksimum) gidilebilecek mesafeleri gösterir:

 

 
Standart Veri Hızı (Mbps) Kablo Tipi IEE standart mesafesi
10BASE-FL 10 850nm-Multimode 50/125µm 62.5/125µm 2km.
100BASE-FX 100 1300nm-Multimode 50/125µm 62.5/125µm 2km.
100BASE-SX 100 850nm-Multimode 50/125µm 62.5/125µm 300m.
1000BASE-SX 1000 850nm Multimode 50/125µm  
850nm Multimode 62.5/125µm
550m.
220m.
1000BASE-LX 1000 1300nm Multimode 50/125µm 62.5/125µm 1310nm Single Mode 9/125µm 5km.
1000BASE-LH 1000 1550nm Single Mode 9/125µm 70km.



 

Toplam Fiber Şebeke veya Hat Kaybını Hesaplama

 

Burada ise toplam bağlantı (konnektör), fiber ek sayısı ve hattın toplam uzunluğu biliniyorsa toplam optik bütçenin nasıl tahmin edileceği gösterilmiştir. Bu hesaplama basitçe olası tüm kayıpların en kötü olasılıkları varsayılarak yapılmıştır:

 

Hat Kaybı = [fiber uzunluğu (km) × fiberin bir km'deki kaybı] + 
                   [füzyon ek kaybı × # ek sayısı]
                   [konnektör kaybı × # konnektör sayısı] + [güvenlik marjı]

 

Örneğin: 40 km'lik bir hat, dalga boyu 1310nm, 2 çift konnektör ve 5 tane de füzyon eki varsa.

Toplam Hat Kaybı = [40km × 0.4dB/km] + [0.1dB × 5] + [0.75dB × 2] + [3.0dB] = 21.0dB

 

Bu örnekte, hattın çalışabilmesi için 21 dB'lik bir optik güç ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak bu teorik hesaplanan değerler, daha sonra sorun yaşamamak için tabii ki OTDR kullanılarak gerçek bir ölçüm alınarak teyit edilebilirse çok daha sağlıklı olacaktır (OTDR ölçü cihazları kategorine).

 

OTDR Ölçüm Cihazları

 

 

 

Yaklaşık Fiber Uzunluğu'nu Tahmin Etmek

 

Bu yöntemle de optik bütçe, konnektör ve ek sayısı biliniyorsa fibre hattın yaklaşık uzunluğunun nasıl hesaplanacağı veya tahmin edileceği pratik olarak gösterilecektir:

 

Fiber Uzunluğu = ([Optik bütçe] - [hat kaybı]) / [km'lik fiber zayıflaması]

Fiber Uzunluğu = {[(min. TX PWR) - (RX hassaslığı)]
                       - [ek kaybı × # ek sayısı]
                       - [konnektör kaybı × # konnektör sayısı]
                       - [güvenlik marjı]
                       ÷ [km'lik fiber zayıflaması]

 

Örneğin: Hızlı Etherner hattı ve 1310 nm'de çalışıyor ve 2 çift konnektör ve 5 tane de füzyon eki olsun:

Fiber uzunluğu = {[(-8.0dB) - (-34.0dB)] - [0.1dB × 5] - [0.75dB × 2] - [3.0dB]} / [0.4dB/km] = 52.5km.

 

Bu örnekte ise, yaklaşık mesafe 52.5 km olarak tahmin edilmiştir. Sistemin düzgün çalışabilmesi için Rx (Alıcı) tarafı hassaslığı da gözönüne alınarak optik güç verilmelidir. Tabii ki yine de gerçek ölçüm değerleri ve özellikle OTDR çıktıları bakılarak plan yapılması, ileride sorun yaşamamak için çok önemlidir. En uzun mesafe fiber optik kablo uzunluğu ise aşağıdaki değişkenlere bağlıdır:

  • Optik Fiberin kalitesi ve dolayısı ile fiberin şebeke üzerindeki gerçek kayıp değerli (zayıflama/km)
  • Optik fiberin tasarımı ve yaklaşık ömrü
  • Sistemde kullanılan fiber optik konnektörlerin kalitesi ve geçiş ve geri dönüş kayıpları
  • Füzyon ekinin kalitesi, ekin kayıp oranı 
  • Ve hat üzerindeki fiber optik ek sayısı

 

Kaynak: FOA (The Fiber Optic Association, Inc.)

Yeni Ürünler

Elektra WiFi Termostat OWD5 1999
Elektra WiFi Termostat OWD5 1999
KDV hariç fiyat:628,25TL
KDV dahil fiyat:741,34TL
FiberChek Probe
FiberChek Probe
KDV hariç fiyat:19.025,29TL
KDV dahil fiyat:22.449,84TL
SmartOTDR 138FA - Taşınabilir Fiber Test Cihazı
SmartOTDR 138FA - Taşınabilir Fiber Test Cihazı
KDV hariç fiyat:29.515,11TL
KDV dahil fiyat:34.827,83TL

En Çok Satanlar

Raspberry Pi 3 Güç Adaptörü
Raspberry Pi 3 Güç Adaptörü
KDV hariç fiyat:70,27TL
KDV dahil fiyat:82,92TL
Raspberry Pi 3
Raspberry Pi 3
KDV hariç fiyat:264,93TL
KDV dahil fiyat:312,62TL
Raspberry Pi Zero Wireless
Raspberry Pi Zero Wireless
KDV hariç fiyat:72,00TL
KDV dahil fiyat:84,96TL

Ana Markalar

Tüm
 Google Plus - Samm Technology  Youtube - Samm Technology  Facebook - Samm Technology  Twitter - Samm Technology  Facebook - Samm Technology
Başa Dön